اکسید روی در محصولات آرایشی بهداشتی  

اکسید روی در محصولات آرایشی بهداشتیچکیده: ضدآفتاب فیزیکی، قابض، ضدعفونی کننده. اکسید روی یکی از ترکیبات معدنی با اهمیت در فرموله کردن محصولات ضدآفتاب است. فرم میکرونیزه اکسید روی، گسترده ترین طیف محافظت در برابر پرتوهای فرابنفش آفتاب را دارد.
این ماده در فرم میکرونیزه ، گسترده ترین طیف محافظت را در زمینه تضعیف نور فرابنفش دارد و از ایمنی غیر قابل رقابتی برخوردار است . تنها عاملی که بر روی کارایی آن اثر می گذارد میزان مهارت ما در فرمول بندی آن است. یکی از روشهای تولید آن که به روش فرانسوی موسوم است به این صورت است که روی فلزی را بخار کرده و بخارات آن را اکسید می کنند در این روش ZnO با اندازه ذره بالاتر از 500nm بدست می آید. روش دیگری موسوم به روش «خیس» که از تکلیس استفاده می کند ZnO با اندازه کوچکتر ولی ناخالصی بیشتری تولید می کند.
تعدادی از اکسیدهای روی موجود در بازار عبارتند از:

Property

Particle size

Supplier

Trade name


Hydrophob
Hydrophobe
Hydrophobe

0.02-0.04nm
65nm
20nm
465nm

Ikeda corporation
Solaveil
Sunsmart Inc
Soloveil

MZO-25
Spectraveil AQ
Z-cote HP1
Spectraveil Tgop

زینک اکساید معمولاً قلیایی است (هر چند شرکت هارمن رایمر، ZnO خنثی نیز ساخته و آن را معرفی کرده است) در pH زیر6 در آب قابل حل است و در pH زیر ۹/۵ دارای بار مثبت است در حالی که TiO2 در محیط آبکی وقتی pH زیر ۷/۴ باشد دارای بار منفی است، برای به دست آوردن محصولی با SPF بالا، و دارای توانایی محافظت وسیع الطیف باید ترکیبی از TiO2 و ZnO استفاده شود اما اگر هر دو اکسید در فاز آبکی باشند تمایل زیادی به تجمع به وجود خواهد آمد برای جلوگیری از این امر می‌توان یکی از آنها را در فاز روغنی پراکنده کرد.
متخصصان شرکت تیوکسید (Tioxide) مخلوطی بر پایة روغن ازZnO تهیه کرده‌اند که به خاطر طبیعت محافظ اجزاء پراکنده شونده‌اش از تمایل برخی اجزاء به مهاجرت به فازهای دیگر جلوگیری می‌کند. به عنوان یک نکتة اضافی لازم به ذکر است ZnO یک نگهدارندة مؤثر در مقابله با باکتری‌های با گرم مثبت و گرم منفی همچنین قارچها ومخمرها (fungi and Yeasts) است.


• اکسید روی

beauty12

برای اطلاع از سرفصل های پکیج آموزشی، کلمه اسکین تراپی را با واتسپ به شماره 09101971690 بفرستید یا روی لینک اسکین تراپی کلیک کنید و اینترنتی خرید کنید
مطلب فوق را در شبکه های اجتماعی زیر با دوستانتان به اشتراک بگذارید