پوست و ساختار آن  

پوست و ساختار آن

نویسنده:

ehsan hosnani
احسان حُسنانی
مدرس مراقبت از پوست
WhatsApp: 09101971690
شماره درج شده فقط برای دریافت آموزش های رایگان و اطلاع در مورد پکیج های آموزشی و وبینارها است.
در حال حاضر فرصت پاسخگویی به سوالات وجود ندارد.
برای دریافت آموزش های رایگان، کلمه هدایا را با واتسپ بفرستید.
برای اطلاع از سرفصلهای پکیج آموزشی مراقبت از پوست و مو، کلمه پکیج را بفرستید.
چکیده: پوست بزرگ ترین عضو بدن است. وزن پوست در یک انسان بالغ 4 کیلوگرم و مساحت پوست 2 متر مربع می باشد.
ماتریس
ماتریس برون سلولی یا ماده زمینه ای درم، بافتی است که سلولها را به هم پیوند می دهد.
آدیپوسایت
 آدیپوسایت ها، سلول های چربی هستند که در عمقی ترین بخش پوست یعنی هیپودرم قرار گرفته اند.
سلول های بنیادی
کاربرد سلولهای بنیادی را خیلی جاها می شنویم. خیلی جاها فقط تبلیغ است و بسیاری از محققان تحقیقات واقعی کرده اند. برخی از افراد عوام فریبی می کنند و با به کارگیری واژه های دهان پرکنی مثل سلولهای بنیادی عوام فریبی می کنند.
موی سر
مو هم مانند ناخن یکی از ضمائم پوست است. مو سطح بدن را می پوشاند و از بدن محافظت می کند. سطح بدن و پوست سر با مو پوشیده شده است. موی سر از جمجمه محافظت می کند. ابرو از ورود عرق به داخل چشم ها جلوگیری نموده و مژه مانند سایه بانی از چشم در برابر آفتاب محافظت می کند. بنابراین نقش اصلی مو محافظت است. تمام سطح پوست به غیر از کف دست، کف پا و پشت پلک می تواند مو در بیاورد. بیشتر بدانیم
ناخن
ناخن صفحه ای از جنس کراتین سخت است که علاوه بر نقش حفاظتی، نقش کمکی نیز در حساسیت لمس دارد. رشد ناخن بین ۱/۸ تا ۴/۵ میلی متر در ماه گزارش شده است. بنابراین، حدود هر ۶ ماه تمام سطح ناخن تجدید می گردد.
اپیدرم
پوست انسان از لایه های مختلفی تشکیل شده که لایه فوقانی آن اپیدرم یا روپوست نام دارد.
لایه شاخی
فوقانی ترین لایه اپیدرم لایه شاخی نام دارد. سلولهای لایه شاخی اپیدرم را کورنئوسیت می نامند.
لایه خاردار
لایه خاردار اپیدرم، ضخیم ترین بخش زنده اپیدرم بوده و از ۳ تا ۱۰ ردیف سلول چندوجهی تشکیل شده است.
کراتینوسیت
کراتینوسیت ها بخش عمده سلولهای لایه اپیدرم را تشکیل می دهند و درگیر برنامه تمایز سلولی هستند
ملانوسیت
ملانوسیت سلولهایی هستند که مسئولیت ساخت رنگدانه های ملانین را در پوست و مو به عهده دارند.
ملانین
ملانین رنگدانه اصلی پوست و مو است که در سلولهای ملانوسیت ساخته می شود.
سبوم
سبوم، چربی طبیعی پوست
لایه دانه دار
لایه دانه دار اپیدرم از یک تا چهار ردیف، سلول تشکیل شده که هنوز زنده اند و فعالیت های متابولیکی دارند.
سایتوکین
سایتوکین ها پروتوئین هایی هستند که علایم را به صورت موضعی بین سلولها منتقل می کنند.
مست سل
مست سل ها تنظیم کننده های اصلی master regulators سیستم ایمنی بدن هستند.
لایه بازال
لایه زایا یا لایه بازال زیرین ترین لایه پوست است که برنامه تمایز سلولی از آنجا شروع می شود
لایه شفاف
لایه روشن یا شفاف اپیدرم، جایی است که سلول های آن کراتینه و هسته های سلول، متلاشی شده اند.
لانگرهانس
سلولهای لانگرهانس سربازان خط مقدم سیستم ایمنی پوست هستند.
کلاژن
حدود ۷۷% از وزن خشک بدون چربی درم، از کلاژن تشکیل یافته است. 
درم
پوست انسان از لایه های مختلفی تشکیل شده که لایه میانی آن درم یا میانپوست نام دارد.
DEJ
فصل مشترک درم و اپیدرم از پروتئینهای ساختاری مهمی تشکیل شده که در حفظ یکپارچگی پوست اهمیت دارند
غدد آپوکرینی
ترشحات غدد آپوکرینی به داخل فولیکول مو می ریزد. این غدد تنها در نواحی خاصی از بدن انسان وجود دارند. 
غدد اکرینی
غدد آکرینی مستقیما به سطح پوست راه دارند. عرق ترشح شده از این غدد بی بو هستند و برای تنظیم دمای بدن ترشح می شوند. 2.5 میلیکون غده آکرینی در تمام سطح پوست وجود دارد که بیشتر آن ها کف دست و پا، زیربغل و پیشانی قرار گرفته اند.
فیبروبلاست
فیبروبلاست سلولهای اصلی بخش میانی پوست است که کلاژن و ماتریس برون سلولی را تولید می کند.
پوست ترکیبی
پوستی که در بعضی قسمت ها چرب و در برخی نواحی خشک است را پوست ترکیبی نامگذاری می کنند. در این نوع پوست اطراف بینی و پیشانی و چانه چرب است و سایر نواحی پوست صورت خشک می باشد. پوست ترکیبی یا مختلط نیاز به مراقبت خاصی دارد.
پوست خشک
پوستی که فاقد چربی یا رطوبت یا هر دوی آن ها باشد را پوست خشک می نامند. فعال کردن غدد چربی و حفظ رطوبت پوست از راهکارهای مراقبت از پوست خشک می باشد. خشکی پوست در افراد سالم هم ممکن است بروز کند. برخی بیماری ها منجر به خشکی پوست می شوند. استفاده از مواد شیمیایی و پاک کننده های قوی موجب خشکی پوست می شود. بیشتر بدانیم
لایه هیدرولیپیدی
روی لایه شاخی پوست یک روکش امولسیونی وجود دارد که فاز روغنی آن را سبوم و فاز آبی آن را عرق تشکیل می دهد. این روکش امولسیونی لایه هیدرولیپیدی نام دارد که مانند سدی از تبخیر اب و اتلاف رطوبت پوستی جلوگیری می کند.
پوست نرمال
پوستی که رطوبت و چربی آن متعادل بوده و مشکل خاصی ندارد را پوست نرمال می نامند. مراقبت از پوست نرمال برای زیبایی و حفظ عملکرد آن ضرورت دارد.
پوست چرب
پوستی که دارای چربی زیاد بوده و غدد سبوم در آن ها بیش از حد فعال است را پوست چرب می نامند. پوست های چرب مستعد جوش زدن بوده و چروک های عمیقی روی آن ایجاد می شود. اگرچه استعداد چروک شدن در آن ها کمتر است. مراقبت از پوست چرب شامل پاکسازی و زدودن سلول های مرده و آلودگی های چرب پوست می باشد. بیشتر بدانیم
پوست دوم
عبارت پوست دوم به امولسیون های لاملار گفته می شود که به تقلید از ساختار لیپیدی لایه شاخی روی پوست لایه ای تشکیل داده که از اتلاف رطوبت می کاهد.
ساختار پوست
پوست، تمام قسمت های بدن را پوشانده و از آن محافظت می کند. مو و ناخن از ضمائم پوست هستند. 
پوست یکی از مهم ترین اندام های بدن و عامل اصلی حفاظت از اندام های درونی، مایعات و بافت های داخلی بدن و مؤثرترین مانع در برابر عوامل آسیب رسان بیرونی می باشد. از دیدگاه وزنی، پوست سنگین ترین اندام بدن بوده و حدود ۱۶ درصد از وزن کل بدن را تشکیل می دهد. از نظر مساحت، پوست پس از ریه ها قرار می گیرد. سطح پوست بین ۱/۵ تا ۲ متر مربع بوده ولی تعیین مساحت دقیق آن به علت وجود چین های طبیعی و نامشخص بودن حدود آن بسیار مشکل است.
ضخامت پوست نیز بسیار متغیر بوده و بسته به عوامل گوناگون نظیر سن، جنس، وراثت، شغل، نژاد، ناحیه مورد نظر و غیره متفاوت است ولی به طور متوسط ضخامت پوست بین ۰/۷ تا ۴ میلی متر می باشد. ضخیم ترین نقطه پوست در پاشنه پا و نازک ترین بخش آن در پلک چشم ها است.
پوست ضخیم و نازک
ضخامت پوست بین ۱ تا ۴ میلی متر است. لایه خارجی پوست (اپیدرم) در پلک چشم ضخامتی حدود یک دهم میلی متر اما کف دست و پا تا حدود یک میلی متر است.
ضخامت درم (لایه زیر اپیدرم) حدود ۲۰ برابر اپیدرم است.

وظایف پوست

1. محافظت از بدن
2. تنظیم حرارت بدن
3. تولید ویتامین D

محافظت از بدن

پوست همانند روکشی است که بدن را در برابر آسیب های مکانیکی، مواد سمی و اشعه فرابنفش خورشید و همچنین عوامل عفونت زا محافظت می کند. وظیفه مهم دیگر پوست، جلوگیری از هدر رفتن آب بدن است.

تنظیم حرارت بدن

حرارت بدن به وسیله تبخیر آب سطحی پوست پایین می آید. یکی دیگر از مکانیسم های تنظیم دمای بدن تغییر جریان خون در پوست است.

تولید ویتامین D

ویتامین D که برای تنظیم میزان کلسیم بدن مورد نیاز است، توسط پوست با قرار گرفتن در معرض آفتاب تولید می شود. ویتامین D تولید شده، سپس از طریق جریان خون وارد بدن می شود.

ساختار پوست

پوست از سه بخش تشکیل شده است: اپیدرم، درم، بافت زیرپوستی. اپیدرم، خود از چندین لایه تشکیل شده است. از بیرونی ترین لایه به سمت داخل اسامی این لایه ها عبارتند از: لایه شاخی، لایه دانه دار، لایه خاردار و لایه بازال. لایه بازال یا زیرین از سلول های ستونی تشکیل شده و در تماس با بخش میانی پوست (درم) می باشد.
سلول های لایه بازال به طور پیوسته در حال تکثیر هستند. سلول های جدید به سمت لایه های بالا حرکت می کنند. سلول های لایه خاردار برجستگی های خارمانند دارند و با فاصله باریکی از هم جدا شده اند. سلول های لایه دانه دار حاوی گرانول هایی به نام کراتوهیالین هستند که به سلول، شکل دانه ای داده است. سلول های لایه شاخی فاقد هسته می باشند و از پروتئینی به نام کراتین انباشته می باشند. زیبایی پوست به کیفیت لایه شاخی بستگی دارد.
اپیدرم حاوی سلول هایی به نام کراتینوسیت و ملانوسیت است. ملانوسیت ها در لایه بازال پراکنده هستند. در اپیدرم، سلول هایی به نام سلول های لانگرهانس وجود دارند که وظیفه محافظت از پوست در برابر مواد خارجی را به عهده دارند. زیر سطح اپیدرم، بخش میانی پوست یا درم وجود دارد که حاوی بافت های پیوندی می باشد. درم دو قسمت دارد. بخش فوقانی درم، برجستگی ها و فرورفتگی های زیادی دارد که محل اتصالش با اپیدرم می باشد. آن بخش از اپیدرم که نزدیک فرورفتگی های اپیدرم است، «پاپیلاری درم» نامیده می شود و بخش های عمیق تر «رتیکولار درم» نام دارند. بر خلاف سلول های اپیدرم، سلول های درم به صورت فشرده به هم متصل نیستند و فضای بین سلول ها زیاد است. این فضاها با مولکول های بزرگی به نام ماتریس برون سلولی پر شده است. مست سل ها که هیستامین و هپارین ترشح می کنند در درم قرار دارند. ماتریس برون سلولی توسط سلول های فیبروبلاست در داخل درم تولید می شود. ماده اصلی تشکیل دهنده ماتریس برون سلولی گلایکوزامینوگلایکن ها یا موکوپلی ساکاریدهای اسیدی و پروتئین های رشته ای هستند.

غدد سبابه

غدد سبابه یا غده های تولیدکننده چربی پوست به فولیکول مو چسبیده اند و ترشحات خود را از طریق مجرای باریکی وارد فولیکول مو می کنند. ترشحات غدد سبابه را سبوم می نامند. سبوم از فولیکول مو خارج شده و پوست و مو را با لایه ای از چربی می پوشاند.

epidermis og
ساختار پوست، فولیکول و اپیدرم نشان داده شده است.
follicle1
ساختار پوست : در این شکل مو، سبوم، فولیکول و غدد سبابه نشان داده شده است.
hair anatomy2
ساختار پوست و لایه های تشکیل دهنده آن: در این شکل ساقه موها که بخش قابل دیدن موها است و از سطح پوست بیرون آمده دیده می شود. فولیکول، ریشه مو و درمال پاپیلا در عمق نیم سانتی متری سطح پوست دیده می شوند.
hair bailleul
نمایش زیبایی از مو و ساختار پوست در کاتالوگ بایول
sebum og
ساختار پوست و مو: فولیکول مو، غدد سبابه، سبوم و مو در این شکل نشان داده شده است.
sweat glands
ساختار پوست: غدد آکرینی و آپوکرینی در این شکل نمایش داده شده است.
layered structure of the skin
ساختار پوست را می توان به دیوارهای آجری تشبیه کرد که در آن کورنئوسایت ها آجر و ترکیبات چربی لیپیدها، ملات سیمانی این دیوار را تشکیل می دهند. سلول های مرده و لایه شاخی، بخش مرده اپیدرم هستند و سایر لایه ها از جمله لایه شفاف، دانه دار، زایا بخش زنده اپیدرم را تشکیل می دهند. در اپیدرم زنده، لایه ای به نام لایه زایا وجود دارد که در آن کراتینوسیت ها و ملانوسیت ها وجود دارند. ملانوسیت ها، رنگدانه ملانین را وارد کراتینوسیت ها می کنند. در این شکل، سلول های لایه خاردار به صورت خاردار نمایش داده شده تا به خوبی در ذهن بماند. ولی در واقعیت به این شکل نیست. این شکل کاملا شماتیک می باشد. به همین منظور، سلول های لایه دانه دار به صورت نقطه نقطه و دانه دار نشان داده شده است.


• ساختار پوست
English: Paprika & Chili Balsam is enriched with red pepper, chili pepper, ginger, nettle, menthol and essential oils. Red Pepper and Chili Pepper extracts, skin conditioning agents, are effective to improve the health of the skin, heat the skin and stimulate blood circulation. Ginger extract promotes collagen production and improvement of skin structure. Nettle extract helps to soothe the skin. Due its menthol content, massage gel gives a refreshing feeling to your skin.
ترجمه به فارسی: بالزام چیلی و فلفل حاوی ترکیبات ارزشمندی مثل فلفل قرمز، فلفل چیلی، زنجبیل، گزنه، منتول و اسانس های روغنی می باشد. فلفل قرمز و فلفل چیلی نرم کننده پوست بوده و شادابی پوست را افزایش می دهد. حرارت ناشی از تحریک پوست، موجب افزایش گردش خون مویرگی می شود. عصاره زنجبیل تولید کلاژن را افزایش داده و ساختار پوست را بهبود می بخشد. عصاره گزنه پوست را تسکین می دهد. این ژل ماساژ با برخورداری از منتول، احساس خنکی و طراوت را در هنگام ماساژ به پوست شما اعطا می کند.
English: Paprika & Chili Double Effect Balsam, enriched with red pepper, chili pepper, ginger, nettle, menthol and essential oils, soothes your body and soul comfortably after a long stressful day. Red Pepper and Chili Pepper extracts, skin conditioning agents, are effective to improve the health of the skin, heat the skin and stimulate blood circulation. Ginger extract promotes collagen production and improvement of skin structure. Nettle extract helps to soothe the skin. Due its menthol content, massage gel gives a refreshing feeling to your skin.
ترجمه به فارسی: بالزام چیلی و فلفل با برخورداری از ترکیبات ارزشمندی چون فلفل قرمز، فلفل چیلی، زنجبیل، گزنه، منتول و اسانس های روغنی بدن را تسکین بخشیده و موجب شادابی روح و روان بعد از یک روز کاری پرتنش می شود. فلفل قرمز و فلفل چیلی نرم کننده پوست بوده و موجب افزایش شادابی پوست می شود. حرارت ناشی از تحریک پوست، گردش خون مویرگی را افزایش می دهد. عصاره زنجبیل تولید کلاژن را افزایش داده و ساختار پوست را بهبود می بخشد. عصاره گزنه پوست را تسکین می دهد. این ژل ماساژ با برخورداری از منتول، احساس طراوت به پوست شما در هنگام ماساژ می دهد.


safi ingredients webinar2
وبینار ترکیب شناسی محصولات صافی و احیای مو در تاریخ 5 شهریور 1400 برگزار می شود. برای ثبت نام و اطلاعات بیشتر کلمه صافی را با واتسپ به شماره 09101971690 ارسال بفرمایید

dvd10
پکیج آموزشی در حال حاضر شامل ده عنوان دی وی دی است که پیشنهاد می شود با ترتیبی که شماره گذاری شده استفاده شود. برای اطلاعات بیشتر کلمه پکیج را با واتسپ به شماره 09101971690 ارسال فرمایید
مطلب فوق را در شبکه های اجتماعی زیر با دوستانتان به اشتراک بگذارید


راهنمای خرید عطر همه چیز در مورد سورفکتانتها موم زنبور عسل پویان تولید با ظرفیت خالی
linkedin facebook youtube gplus instagram aparat aparat

تمام مطالب این وب سایت با قلم احسان حسنانی نگاشته یا ترجمه شده است. کپی برداری فقط با ذکر منبع و درج لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است.