زبان تخصصی آکنه - آشنایی با اصطلاحات علمی مربوط به آکنه  

زبان تخصصی آکنه - آشنایی با اصطلاحات علمی مربوط به آکنه

نویسنده:

ehsan hosnani
احسان حُسنانی مدرس مراقبت از پوست
برای دریافت آموزش های رایگان، کلمه هدایا را با واتسپ به شماره 09017562749 بفرستید.
برای اطلاع از سرفصلهای پکیج آموزشی مراقبت از پوست و مو، کلمه پکیج را با واتسپ به شماره 09101971690 بفرستید.

شماره های درج شده فقط برای دریافت آموزش های رایگان و اطلاع در مورد پکیج های آموزشی و وبینارها است.
در حال حاضر فرصت پاسخگویی به سوالات وجود ندارد.
چکیده: اگر می خواهید کتاب ها و مقالات زبان اصلی و معتبر در مورد آکنه ها مطالعه کنید مجبورید با اصطلاحات تخصصی مربوط به آکنه آشنا باشید. مثلا بدانید که هایپرکراتینیزاسیون چیست؟ پاپول، پوسچول، ندول و کیست چه هستند. یا مثلا وقتی می گویند آکنه دارای پاتوژنز چندعاملی است بدانید که پاتوِنز یعنی چه؟ همچنین اصطلاحاتی مثل تشخیص افتراقی، اندیکاسیون و کنتر اندیکاسیون ممکمن است برای همه آشنا و ملموس نباشد.
در پكيج آموزشي رهايي از آكنه اصطلاحاتي استفاده شده كه برخی از آنها تخصصی هستند. به منظور آنكه بهترين استفاده را از اين پكيج آموزشي ببريد اين اصطلاحات را براي شما جمع آوري كرده ام و در اين قسمت با معادل آنها آشنا مي شويد.
درمان cure
درمان cure يعني درمان ريشه كن كننده . مثلاً وقتي مي گويد آكنه درمان كيور ندارد به آن معنا است كه مثل آپانديس نيست كه آن را دربياوريد و مشكل حل شود. بلكه احتمال عود كردن آن وجود دارد.

Self limit
Self limit به معناي خود كنترل شونده يا خود بهبود شونده است مثلاً وقتي مي گوييم آكنه يك بيماري سلف ليميت است به اين معناست كه به همان علتي كه ايجاد شده بود قطع مي شود. مثال 1 - در برخي از افراد، آكنه به دليل قاعدگي ايجاد مي شود. و چند روز بعد از پريود رفع مي شود. در هنگام قاعدگي تعادل هورمون ها به هم مي خورد و گاهي فرد از روي جوش هايي كه مي زند متوجه مي شود كه در حال پريود شدن است. بعد از آنكه قاعدگي تمام شد جوش ها قطع مي شود. مثال 2- بعضي ها در اثر استرس جوش مي زنند و وقتي استرسشان رفع مي شود جوش ها درمان مي گردد. به اين علت ها مي گوييم آکنه يك پروسه التهابي يا بيماري سلف ليميت است.

pilosebaceous unit
واحد پيلوسباسه: به مجموعه فوليكول مو، غدد چربي اطراف آن و ماهيچه اي كه به فوليكول وصل است واحد پيلوسباسه مي گوييم. پس وقتي مي گوييم آكنه پروسه التهابي واحد پيلوسباسه است در واقع به آن ناحيه اشاره داريم.

Mild acne
آکنه ملایم. آكنه هايي كه فقط از كمدون تشكيل شده و يا تعداد كمي پاپول دارند را ملايم مي گوييم درمان آكنه هاي ملايم عمدتاً لايه بردارها است ولي گاهي آنتي بيوتيك موضعي نيز به درمان اضافه مي شود.
Moderate acne
آکنه متوسط. وقتي تعداد پاپول ها و پوسچول ها بين يك تا پنجاه است و التهاب وجود دارد اين آكنه را آكنه متوسط مي گويند. درمان آكنه هاي متوسط معمولاً آنتي بيوتيك خوراكي به همراه رتينوئيدهاي موضعي و بنزوئيل پروكسايد است
Severe Acne
آکنه شدید. به آكنه هايي گفته مي شود كه حاوي كيست و ندول باشد و درد و التهاب در آنها زياد باشد

Cyst
كيست به ضايعات التهابي بزرگ تر از دو سانتی متر گفته مي شود كه پر از مايع و چرك است. كيست ها معمولاً دردناكند

Nodule
ندول ضايعات برجسته التهابي پوست است كه بين نيم تا دو سانتي متر است. دردناك است و در عمق پوست ریشع دارد

papule
پاپول اولين ضايعه التهابي آكنه است كه اطراف آن قرمز مي باشد. قطر كمتر از نيم سانتي متر دارد و برجسته است

pustule
پوسچول يا پوستول شباهت زيادي به پاپول دارد در واقع همان پاپول است با اين تفاوت كه برجسته تر است دردناك است و ناف دارد

Fatty acid
همان اسيدهاي چرب مي باشند كه در داخل سبوم وجود دارند. اولئيك اسيد يكي از اسيدهاي چرب است كه وجود آن در سبوم براي مهار باكتري ها ضروری است

Abnormal keratinization
کراتینیزاسیون بیش از حد یا همان هايپركراتوز است كه به معناي ريزش بيش از حد سلول هاي مرده سطح پوست در داخل منافذ پوست مي باشد و يكي از عوامل ايجاد آكنه است.

Interlukin
اينترلوكين يكي از مواد واسطه التهابي است كه در واقع آژير پوست مي باشد. وقتي باكتري ها بيش از حد رشد كنند يا با دفع مواد اسيدي، پوست را تحريك كنند موادي مثل اينترلوكين ترشح مي شود كه منجر به التهاب مي گردد. اينترلوكين ها چسبندگي سلول هاي ديواره فوليكول را كمتر مي كنند بنابراين در اثر التهاب، ريزش سلول ها به داخل فوليكول زيادتر مي شود به عبارت ديگر هايپركراتوز تشديد مي شود.

Pre dispose
به معناي مستعدكننده مي باشد مثلاً ژنتيك و فاكتورهاي محيطي از عوامل مستعدكننده آكنه هستند يعني عوامل چهارگانه ايجاد كننده را تشديد مي كند.

differential diagnosis
تشخيص افتراقي آكنه يعني آكنه را با چه بيماري هايي اشتباه نگيريم مثلاً يك ضايعه پوستي به نام ميليا وجود دارد كه از نظر علائم باليني خيلي شبيه آكنه است ولي تفاوت هايي دارد كه نبايد آنها را با هم اشتباه گرفت . مثلاً پايه ميليا در پوست نيست جايي كه فوليكول نيست مثل زير چشم ايجاد مي شود و روش تخليه متفاوتي دارد. بنابراين ميليا يكي از تشخيص افتراقي هاي آكنه است البته تشخيص افتراقي اصطلاحي پزشكي است و مفهوم پيچيده تري دارد.تعریف علمی تشخیص افتراقی
فرایند تشخیص بین دو یا تعداد بیشتری عارضه که علائم بالینی مشابهی دارند.
The process of differentiating between two or more conditions which share similar signs or symptoms.

منبع: دیکشنری پزشکی


مثلا در اينجا يافته هاي باليني همان برجستگي هاي سطح پوست است و بيماري هايي كه علائم مشابه دارند آكنه و ميليا است و فرد بايد اين دو را از همديگر تشخيص دهد يا افتراق قائل شود.

Androgen
آندروژن به هورمون هاي مردانه گفته مي شود

Extract
همان تخليه كردن كمدون است مثلاً وقتي مي گوييم كمدون هاي بزرگ متعدد و به هم پيوسته كانديد اكستراكت است يعني اگر چنين چيزي ديديد مي توانيد با دستورالعمل هاي ارائه شده تحت نظر پزشك يك جوش را تخليه كنيد

Motivation
به معناي انگيزه دادن مثلاً به بيمار آكنه توضيح دهيد كه اين بيماري درمان ندارد كنترل دارد امكان عود وجود دارد و با دادن اطلاعات واقع بينانه به بيمار او را تشويق به مصرف داروهايي كنيم كه پزشك تجويز كرده است.

Treatment Failure
شكست درمان: اگر فردي قبلاً از دارويي يا يك رژيم درماني استفاده كرده و براي او جواب نداده است در اين صورت مي گويند شكست درمان داشته است.

OCP
OCP به معناي قرص هاي ضدبارداري است و علامت اختصاري Oral contraceptive مي باشد.
Hyper trophic
به اسكارهاي برآمده آكنه گفته مي شود
PIH
PIH مخفف Post inflammatory hyperpigmentation به لك هاي پوست كه در اثر التهاب ايجاد مي شود مي گويند
Papulopastular

از آنجا كه پاپول و پوسچول خيلي به هم نزديكند و گاهي در 24 ساعت پاپول به پوسچول تبديل مي شود يكي از تقسيم بندي هاي آكنه ملايم كه قبل از طيف متوسط قرار مي گيرد پاپولو پاسچولار است.

Purulent material
مواد چركي است كه ممكن است در ضايعات التهابي پاپولو پوسچولار وجود داشته باشد يا وجود نداشته باشد.

Sinus track
وقتي چرك جوش از فوليكول مجاور سر بيرون مي آورد

Spot
وقتي كه يك ژل يا دارو روي خود جوش زده مي شود مي گوييم اسپات زده شده است. اما به جز موارد خاص، عمده درمان هاي آكنه روي كل صورت است.
Ablative
به معناي تهاجمي است مثلا ليزرهاي ابلتيو به رسانش داروها كمك مي كند

Alternative
به معناي درمان جايگزين يا گزينه دوم درمان است

First choice
يعني انتخاب يا گزينه اول درمان مثلاً گزينه اول درمان آكنه هاي كمدونال، لايه بردار است و گزينه دوم درمان يا آلترناتيو آن استفاده از ساليسيليك اسيد و آزالئيك اسيد مي باشد.

keratolytic
به معناي لايه بردار است

External keratolytic به تركيباتي مثل اسيدهاي آلفاهيدروكسي يا رتينوئيدها گفته مي شود كه براي لايه برداري از پوست استفاده مي گردند.

bid
b.i.d يعني دو بار در روز

tid
t.i.d يعني سه بار در روز

teratogen
تراتوژن جنين يعني نقص جنين مثلا مهمترين عارضه راكوتان تراتوژن جنين است

β HCG
Beta HCG همان تست حاملگي است

alkaline phosphatase
آلكالين فسفاتاز يكي از آنزيم هاي كبدي است. از آنجايي كه راكوتان در كبد متابوليزه مي شود ممكن است آنزيم هاي كبدي را بالا ببرد.

Oil Free
يا عاري از چربي به محصولاتي گفته مي شود كه مقدار چربي آنها كم است و از استرهاي چرب به جاي اسيدهاي چرب استفاده شده است

non-comedogenic
غير جوش زا .هر ماده شناسنامه اي دارد به نام درجه كمدون زايي كه مي تواند صفر تا پنج باشد مثلاً روغن آرگان درجه كمدون زايي آن صفر است. روغن كرچك 1، روغن زيتون 2 و كمدون زاترين روغن، روغن نارگيل است .به محصولاتي كه از روغن هاي غيركمدون زا و با درجه كمدون زايي صفر و يك استفاده شده Non comedogenic يا جوش زا مي گويند.

هايپركراتينيزاسيون فوليكولار

هايپركراتينيزاسيون فوليكولار به تكثير و تقسيم بيش از حد سلول هاي اپيدرم فوليكول گفته مي شود كه عامل كليدي در پاتوژنز آكنه است. از ترکیبات رتینوئیدی برای حذف این عامل استفاده می شود.
هايپركراتينيزاسيون وقتي اتفاق مي افتد كه سلول هاي فوليكول چسبنده مي شود و به صورت نرمال به سطح پوست ريزش نمي كند. در نتيجه ميكروكمدون ها تشكيل مي شوند و متعاقباً ضايعات ديگر كه شاخصه هاي آكنه هستند.
محصولاتي كه فعاليت رتينوئيدي دارند مثل ترتينوئين، آداپالن و تازاروتن كراتينيزاسيون فوليكولار را نرمال سازي مي كند، از تشكيل ميكروكمدون ها جلوگيري مي كند، تشكيل ضايعات التهابي را كاهش مي دهند و به بهبود كمدون ها سرعت مي بخشند.
رتينوئيدهاي موضعي در فوليكول و در محل تغييراتي كه منجر به تشكيل ميكروكمدون ها مي شود اثر مي كند و اين فرايند را معكوس مي كند و از گسترش ضايعات جلوگيري مي كند.
مرجع: J Dermatol Treat (2000) 11 (Suppl 2): S5-S8

پاتوژنز

پاتوژنز يا بيماري زايي به مكانيزم بيولوژيكي كه منجر به يك بيماري مي شود پاتوژنز مي گويند. مثلاً وقتي مي گويند آكنه وولگاريس داراي پاتوژنز چند عاملي است يعني در مكانيزم بيولوژيكي آن عوامل مختلفي وجود دارد يا مثلاً چند عامل مختلف بايد دست به دست هم دهند تا منجر به ايجاد بيماري آكنه وولگاريس شوند

مثال: پاتوژنز آکنه

پاتوژنز آكنه چند عاملي است و عوامل زير در آن نقش دارند:
·       هايپرپروليفراسيون اپيدرمال فوليكول
·       رشد باكتري پروپيوني آكنه
·       توليد سبوم
·       التهاب


اندیکاسیون

به عوامل و شرایطی که دلالت بر انجام دادن یک اقدام پزشکی یا مصرف یک دارو می کند اندیکاسیون می گویند.

مثال: اندیكاسیون های مصرف راكوتان

آكنه بسیار شدید و مقاوم و ندولی
آكنه متوسط تا شدید كه در مدت 18 ماه درمان، پاسخ نگرفته است
آكنه متوسط تا شدید كه پس از درمان موفق، عود كرده است
آكنه فولمینانس و پیودرمال فاشیا
آكنه هایی كه اسكار به جا می گذارند
پوست های بسیار چرب
مواردی كه باعث ناراحتی روحی و روانی در شخص شده است


کنتراندیکاسیون

به عوامل و شرایطی که دلالت بر انجام ندادن یک اقدام پزشکی یا مصرف یک دارو می کند، کنتراندیکاسیون می گویند.


• اصطلاحات آکنه

beauty12

برای اطلاع از سرفصل های پکیج آموزشی، کلمه اسکین تراپی را با واتسپ به شماره 09101971690 بفرستید یا روی لینک اسکین تراپی کلیک کنید و اینترنتی خرید کنید

معادل انگلیسی اصطلاحات تخصصی این مطلب

1- آکنه = Acne
P acnes
باکتری پی آکنه
acne = chronic inflammatory disorder of the sebaceous gland
آکنه = عارضه التهابی و مزمن غده پیلوسباسه
acne cyst
آکنه کیستی، کیست آکنه
acne lesions
عوارض یا زخم های آکنه ای
acne scars
اسکار آکنه، فرورفتگی یا برآمدگی های ایجاد شده روی سطح پوست در اثر عدم درمان به موقع آکنه
acne vulgaris
آکنه وولگاریس
acne
آکنه، جوش، بیماری پوستی که با التهاب مزمن غدد سبابه مشخص می شود و در اثر فعالیت بیش از حد غدد سبابه و تغییرات هورمونی ایجاد می شود.
anti acne ingredients
مواد ضدآکنه
cystic or nodular acne
آکنه کیستی یا ندولار
propionibacterium acne
باکتری پروپیونی آکنه، پروپیونی باکتریوم آکنه
retin A or retinoic acid is used in acne treatments
رتین آ یا رتینوئیک اسید برای درمان آکنه استفاده می شود
some cases of acne
برخی کیس های آکنه
2- سبوم = Sebum سبوم

Sebum  = سبوم، چربی طبیعی پوست که توسط غدد سباسه ترشح می شود

sebumeter = سبومتر، دستگاه سنجش میزان سبوم پوست
ensure that sun exposure is avoided= از عدم مواجهه با آفتاب اطمینان حاصل کنید. برخی از کرم های شب و کرم های ضد لک نباید در هنگام روز استفاده شوند زیرا فعالیتشان دچار اخلال می شود
goosebumps = راست شدن موهای بدن در اثر سرما، ترس یا هیجان که به آن مورمور شدن هم گفته می شود. 

excess sebum = سبوم اضافی 

lack of sebum = نداشتن سبوم

Sebum regulator = تنظیم کننده چربی

sebum production = تولید سبوم

sebum abnormality = غیرعادی بودن سبوم

sebum composition = ترکیب درصد سبوم

scalp excess sebum = چربی های اضافی پوست سر

sebum triglycerides = تری گلیسیرید های سبوم

high sebum excretion = ترشح زیاد سبوم

Regulates sebum secretion = ترشح چربی را تنظیم می کند

excess production of sebum = تولید بیش از حد سبوم

sebum in the sebaceous glands = سبوم در غدد سبابه 

lack of natural sebum production = عدم تولید سبوم طبیعی

oily or waxy matter, called sebum = ماده روغنی یا واکسی که سبوم نام دارد

sebocyte, any of the cells that make up the sebaceous glands, and secrete sebum = سبوسیت، سبوسایت، سلول های تشکیل دهنده غدد سبابه که سبوم ترشح می کنند 

excess sebum can also cause seborrheic dermatitis an inflammatory skin disorder = سبوم اضافی می تواند باعث درماتیت سبورئیک شود که یک بیماری التهابی پوست است

Oily skin produces too much sebum also known as oil and will have larger pores = پوست چرب سبوم بیشتری تولید می کند و منافذ بزرگتری دارد

sebum is a yellowish oily substance = سبوم یک ماده روغنی زرد رنگ است
Oily skin produces too much sebum also known as oil and will have larger pores
پوست چرب سبوم بیشتری تولید می کند و منافذ بزرگتری دارد
Skin becomes dry because it does not produce enough sebum
excess sebum can also cause seborrheic dermatitis an inflammatory skin disorder
سبوم اضافی می تواند باعث درماتیت سبورئیک شود که یک بیماری التهابی پوست است
goosebumps
راست شدن موهای بدن در اثر سرما، ترس یا هیجان که به آن مورمور شدن هم گفته می شود.
sebum in the sebaceous glands
سبوم در غدد سبابه
sebum is a yellowish oily substance
سبوم یک ماده روغنی زرد رنگ است
sebum
سبوم
sebum2
suppressing sebum production
3- حامل = Vehicle حامل
مواد شیمیایی بی رنگ کننده مو
4- ندول = Nodule ندول، تومور التهابی پوست که از پاپول عمیق تر است.
ندول ها

nodules 2 = ندول
gel based enhancer for the face
nodules are smaller tumors = ندول
nodules 2
ندول
nodules are smaller tumors
ندول
nodules
ندول ها
5- گردن = Neck
nape of the neck
پس گردن
neck
گردن
upper chest and the neck area
بخش بالایی سینه و ناحیه گردن
6- اقدام = Measure اقدام

colorimetric measurement = اندازه گیری های رنگ سنجی

Radioimmunoassay (RIA), a very sensitive in vitro assay technique used to measure concentrations of antigens (for example, hormone levels in blood) by use of antibodies. = آزمون رادیوایمیونو اَسِی، یك آزمون اینویتروی بسیار حساس برای اندازه گیری آنتی ژنها (مثلا سطح هورمونهای خون
7- منافذ = Pores منافذ

fine pores = منافذ کوچک پوست

Large pores = منافذ بزرگ

small pores = منافذ ریز

shrink pores = جمع کردن منافذ
ترکیبی حاوی پروتئین های متصل به موکوپلی ساکاریدها که در بافت همبند پوست یافت می شوند.
clogged pores = منافذ مسدودشده پوست

minimise pores = کوچک کردن منافذ

conspicuous pores = منافذ مشخص پوست 

enlarged facial pores = منافذ پوست صورت بزرگ شده

physical enlargement of pores = افزایش سایز فیزیکی منافذ

decreased elasticity around pores = کاهش الاستیسیته و کشسانی پوست اطراف منافذ

pores, openings of hair follicles = منافذ پوستی، دهانه های فولیکول

Combination dry skin may have noticeable follicles, pores, down the center of face = پوست ترکیبی مایل به خشک ممکن است فولیکولها و منافذ نسبتا بزرگ و قابل توجهی در بخش مرکزی وپایینی صورت داشته باشند

Combination oily skin has a wider distribution of the larger pores down the center of the face extending to the outer cheeks = پوست های ترکیبی مایل به چرب منافذ بزرگتری در قسمت مرکز صورت دارند که می تواند تا ناحیه بیرونی گونه ها گسترده شده باشد

Oily skin produces too much sebum also known as oil and will have larger pores = پوست چرب سبوم بیشتری تولید می کند و منافذ بزرگتری دارد

Pores are not visible or become smaller towards the outer edges of the face = منافذ پوست به چشم نمی آیند یادر قسمت گوشه خارجی صورت کوچک تر هستند

Pores become smaller towards the edge of the face = منافذ پوست به سمت بیرون صورت کوچکتر می شوند

Pores may be clogged from dead skin cell buildup in the hair follicle = منافذ پوست ممکن است در اثر انباشت سلول مرده در فولیکول مو مسدود شده باشد

Pores may be clogged on the nose, chin and center of the forehead = منافذ پوست در ناحیه بینی، چانه ومرکز پیشانی ممکن است مسدود شده باشد

when skin is oily facial pores look larger = در پوست چرب، منافذ پوست بزرگتر به نظر می آیند
Combination dry skin may have noticeable follicles, pores, down the center of face
پوست ترکیبی مایل به خشک ممکن است فولیکولها و منافذ نسبتا بزرگ و قابل توجهی در بخش مرکزی وپایینی صورت داشته باشند
Combination oily skin has a wider distribution of the larger pores down the center of the face extending to the outer cheeks
پوست های ترکیبی مایل به چرب منافذ بزرگتری در قسمت مرکز صورت دارند که می تواند تا ناحیه بیرونی گونه ها گسترده شده باشد
Comedones may be present or larger pores in the center of the face
Oily skin produces too much sebum also known as oil and will have larger pores
پوست چرب سبوم بیشتری تولید می کند و منافذ بزرگتری دارد
Pores are not visible or become smaller towards the outer edges of the face
منافذ پوست به چشم نمی آیند یادر قسمت گوشه خارجی صورت کوچک تر هستند
Pores become smaller towards the edge of the face
منافذ پوست به سمت بیرون صورت کوچکتر می شوند
Pores may be clogged from dead skin cell buildup in the hair follicle
منافذ پوست ممکن است در اثر انباشت سلول مرده در فولیکول مو مسدود شده باشد
Pores may be clogged on the nose, chin and center of the forehead
منافذ پوست در ناحیه بینی، چانه ومرکز پیشانی ممکن است مسدود شده باشد
pores
منافذ
when skin is oily facial pores look larger
در پوست چرب، منافذ پوست بزرگتر به نظر می آیند
8- سباسه = Sebaceous Gland غدد سبابه، غدد چربی ساز پوست، غده کوچکی در پوست پستانداران که تولید چربی می کند، غده ای که سبوم ترشح می کند
غدد سبابه

sebum in the sebaceous glands = سبوم در غدد سبابه 

acne = chronic inflammatory disorder of the sebaceous gland = آکنه = عارضه التهابی و مزمن غده پیلوسباسه

sebocyte, any of the cells that make up the sebaceous glands, and secrete sebum = سبوسیت، سبوسایت، سلول های تشکیل دهنده غدد سبابه که سبوم ترشح می کنند 

lanoline, wool wax, wool grease, a wax secreted by the sebaceous glands of wool-bearing animals = لانولین، موم پشم، چربی پشم، روغن پشم گوسفند، ماده مومی یا چرب که توسط غدد سبابه حیوانات پشم دار مثل گوسفند ترشح می شود 

overactive sebaceous glands = غدد چربی بیش فعال
acne = chronic inflammatory disorder of the sebaceous gland
آکنه = عارضه التهابی و مزمن غده پیلوسباسه
overactive sebaceous glands
غدد چربی بیش فعال
sebaceous gland
غدد سبابه، غدد چربی ساز پوست، غده کوچکی در پوست پستانداران که تولید چربی می کند، غده ای که سبوم ترشح می کند
sebum in the sebaceous glands
سبوم در غدد سبابه
9- پاپول = Papule پاپول، نوعی جوش پوست
از پلیمرهای اصلاح کننده رئولوژیکی فرمولاسیون های آرایشی بهداشتی پاپول ها

Inflammatory papule/pustule = التهابی (پاپول و پوستول)

papule is small elevated pimple = پاپول به جوش های کمی برجسته گفته می شود

tubercle = abnormal lump similar to papule = برامدگی زگیل مانند = برآمدگی غیرعادی شبیه پاپول
papule is small elevated pimple
پاپول به جوش های کمی برجسته گفته می شود
papules
پاپول ها
tubercle = abnormal lump similar to papule
برامدگی زگیل مانند = برآمدگی غیرعادی شبیه پاپول
10- تشخیص = Diagnosis تشخیص

differential diagnosis = تشخیص افتراقی
diagnosis
تشخیص
11- علائم = Symptoms علائم و نشانه های بیماری

Symptoms /ˈsɪm(p)təm/ = علائم

trigger symptoms: diet, stress, smoking = ماشه چکان های علائم مثل رژیم غذایی، استرس، سیگار

medication to relieve / alleviate symptoms = داروهایی که علائم را تسکین می دهند

dryness is a trigger for psoriasis symptoms = خشکی پوست یکی از ماشه چکان های علائم پسوریازیس است

relieves the symptoms of eczema and dermatitis = علائم اگزما و درماتیت را تسکین می دهد
symptoms
علائم و نشانه های بیماری
12- بالینی = Clinical بالینی، کلینیکی

clinical study = مطالعات بالینی

clinical tests = تستهای بالینی، آزمایشات بالینی، آزمون های بالینی، تست های کلینیکی

clinically proven results = نتایج اثبات شده بالینی 

clinical-instrumental study = مطالعه بالینی-دستگاهی
clinical tests
تستهای بالینی، آزمایشات بالینی، آزمون های بالینی، تست های کلینیکی
13- هورمون = Hormone هورمون 
هورمون ها

male hormones = هورمونهای مردانه

androgenic hormones = هورمون های مردانه 

melanin stimulating hormone = هورمون تحریک کننده ملانین

hormone sensitive lipase, HSL = لیپاز حساس به هورمون

melanin stimulating hormone, α-MHS = هورمون تحریک ملانین

α-MSH (α-Melanocyte Stimulating Hormone) = هورمون تحریك كننده ملانوسیت

Melanocortin-1 Receptor (MC1R), also known as melanocyte-stimulating hormone receptor (MSHR) = رسپتور ملانوكورتین همچنین تحت نام گیرنده هورمونی تحریك شونده با ملانوسیت نامگذاری شده است.

Radioimmunoassay (RIA), a very sensitive in vitro assay technique used to measure concentrations of antigens (for example, hormone levels in blood) by use of antibodies. = آزمون رادیوایمیونو اَسِی، یك آزمون اینویتروی بسیار حساس برای اندازه گیری آنتی ژنها (مثلا سطح هورمونهای خون
androgenic hormones
هورمون های مردانه
hormone
هورمون
hormones
هورمون ها
melanin stimulating hormone
هورمون تحریک کننده ملانین
14- پوستول = Pustule پاستول، پوستول، پوسچول، نوعی جوش پوست 

Pustule /ˈpʌstjuːl/ = پوستول

Inflammatory papule/pustule = التهابی (پاپول و پوستول)

pustule is an inflamed pimple that contains pus = پاستول به جوش التهابی گفته می شود که حاوی چرک است
pustule is an inflamed pimple that contains pus
پاستول به جوش التهابی گفته می شود که حاوی چرک است
15- چسبنده = Adhesive چسبان، چسبنده، چسب دار، ماده چسبنده که برای سریع چسباندن چیزی استفاده می شود. 

adhesiveness = چسبندگی 

adhesive patch = بخش کوچکی از قسمت درونی مو مصنوعی آقایان که با یک ماده چرب ابریشمی پوشیده شده است.
16- داروها = Medications داروها

the use of blood thinners medications = استفاده از داروهای رقیق کننده خون
medications
داروها
the use of blood thinners medications
استفاده از داروهای رقیق کننده خون
17- پاپول = Papule پاپول، نوعی جوش پوست
از پلیمرهای اصلاح کننده رئولوژیکی فرمولاسیون های آرایشی بهداشتی پاپول ها

Inflammatory papule/pustule = التهابی (پاپول و پوستول)

papule is small elevated pimple = پاپول به جوش های کمی برجسته گفته می شود

tubercle = abnormal lump similar to papule = برامدگی زگیل مانند = برآمدگی غیرعادی شبیه پاپول
papule is small elevated pimple
پاپول به جوش های کمی برجسته گفته می شود
papules
پاپول ها
tubercle = abnormal lump similar to papule
برامدگی زگیل مانند = برآمدگی غیرعادی شبیه پاپول
18- پاپول ها = Papules پاپول ها
papules
پاپول ها
19- پاپول دار = Papular پاپول دار

Papular/pustular = پاپولی/ پوستولی
20- هورمون ها = Hormones هورمون ها

male hormones = هورمونهای مردانه

androgenic hormones = هورمون های مردانه 
androgenic hormones
هورمون های مردانه
hormones
هورمون ها
21- روغن آرگان = Argan Oil روغن آرگان که به علت شباهت ترکیباتش با ترکیبات چربی پوست در صتنایع آرایشی بهداشتی معروف شده است. البته خیلی ها معتقدند که این ادعا فقط یک مانور تبلیغاتی است.
22- تشخیص افتراقی = Differential Diagnosis تشخیص افتراقی
23- کنتراندیکاسیون = Contraindications کنترا اندیکاسیونها، موارد منع

contraindications (2) = کنترادیکاسیون، کنترا اندیکاسیون، موارد منع
contraindications (2)
کنترادیکاسیون، کنترا اندیکاسیون، موارد منع
contraindications
کنترا اندیکاسیونها، موارد منع

مطلب فوق را در شبکه های اجتماعی زیر با دوستانتان به اشتراک بگذارید